Складання бізнес-плану зразок

Бізнес-план, як правило, матеріалізується у вигляді скріплених степлером аркушів паперу з надрукованими на лазерному принтері буквами, цифрами, табличками, схемами, в кінцевому рахунку пояснюють, як підприємству заробити багато грошей і при цьому не прогоріти. Це концепція народження і розвитку підприємницької ідеї, підкріплена розрахунками та прогнозами. Про неї і поговоримо сьогодні.

Кожен бізнесмен, за винятком збанкрутілих в перші три місяці, хоча б один раз складав бізнес-план. Тільки не кожен усвідомлював це - уявлялося, що цифри "почому купуємо - почому продаємо", схеми зі стрілочками на зошитовому листі - це "просто так". Хоча це, власне, і був бізнес-план, тільки неглибокий, складений "на колінах".План дає можливість продумати майбутні дії. Чим краще план, тим менше несподіванок, спливаючих в ході реалізації проекту. В ході роботи план важливий не менше, ніж до початку. Як тільки спливають ваші власні недоробки, "вузькі місця", різного роду непередбаченості, ви завжди можете заглянути в бізнес-план і, ввівши в нього нові параметри, зрозуміти, як зміниться фінансова ефективність бізнесу, термін окупності, передбачувані дивіденди.

Припустимо, план сам по собі гарний, але все йде не так. Ціни скачуть, оборот нестабільний, закони змінюються, податкові апетити держави теж і т.д. Виникає нервовий питання: навіщо ж потрібен бізнес-план, якщо немає стабільності і передбачуваності в його реалізації? Відповідь проста: з планом ви таки розумієте, на скільки "потрапляє" ваш бізнес у випадку тих чи інших зовнішніх потрясінь і, отже, що можна зробити - змиритися зі зменшенням прибутку, підкоригувати свій план або, можливо, вийти з гри, зафіксувавши збитки на поточній величині. А то ж деякі, не зумівши вчасно поворушити мізками, набирають боргів для затикання тимчасових (як їм здається) фінансових дір, а потім не тільки вилітають у трубу, але й переїжджають з родиною в комуналку - якщо кредитор віднімає квартиру. Але ж можна було перерахувати бізнес-план і вчасно смикнути стоп-кран ...

План буває незамінний для спілкування з партнерами. Отримати кредит банку без застави на скільки-небудь тривалий термін неможливо просто так - банкірові потрібно зрозуміти, як ви заробите щоб "відбити" кредит і залишитися в плюсі.

Наріжний камінь гарного бізнес-плану - принцип "поганої погоди". Плануючи майбутнє, не прикрашати перспектив! Не треба обманювати себе, приховуючи слабкі місця і перебільшуючи очікувані прибутки. Збираєтеся робити пельмені на продаж - "забийте" в собівартість м'ясо за ціною трохи вище сьогоднішньої, адже завтра-післязавтра ціна напевно підросте. Хочете торгувати будматеріалами на ринку - пам'ятайте, що орендодавець підніме ставку оренди за вашу точку, "за законом підлості", якраз в той момент, коли вам здасться, що життя вдалося, і якщо це співпаде з необхідністю повертати кредит банку, пояснити останньому, що грошей не вистачає через підступності орендодавця, не вийде. Ну і так далі.

Коротше, без плану немає бізнесу. Тепер трохи детальніше про розділах цього дорогоцінного документа.

1. Ідея бізнес-проекту, розпочатого вами. Основні чинники, що визначають перспективність вашої справи. Цей розділ являє собою кон'юнктурні доводи, що призвели вас до думки щось почати.

Наприклад, ви збираєтеся продавати пиріжки в якомусь районі вашого міста - там великий потік людей, обумовлений близькістю вокзалу, підприємств швидкого харчування немає, а в найближчих магазинах гарячі пиріжки не продають.

Пиріжки ви збираєтеся піч самі, використовуючи обладнання їдальні, що працює в іншому районі.

Юридичне оформлення - підприємець без утворення юридичної особи.

Необхідні інвестиції для початку роботи - ікс рублів. Термін окупності - ігрек місяців.

2. Характеристика продукту.

Тут мова про те, що, власне, ви збираєтеся продавати.

Скажімо, собівартість пиріжка з картоплею нижче, ніж біляші з м'ясом, але і ціни будуть різні. Крім того, слід подумати про структуру купівельного попиту: може бути, покупцям сподобаються біляші, але, можливо, низька ціна пиріжків з картоплею в підсумку приверне покупців.

Подумайте про конкурентів, оцініть їх продукцію, порівняйте її зі своєю, враховуючи можливу різницю в цінах. Загалом, "розберіть" свій продукт і дайте відповідь на питання: чому хтось буде його купувати?

3. Економічні розрахунки та організаційні потреби. Тут мова про очікувані результати та необхідні для реалізації проекту сумах, а також про інші - негрошових - факторах бізнесу. Дуже важливо врахувати потребу в ресурсах, причому не тільки фінансових, але і сировинних, кадрових та ін, інакше можна зіткнутися з неприємним сюрпризом.

У взятому нами прикладі з пиріжками треба гарненько прорахувати, з одного боку, планову собівартість продукції, з іншого - параметри продажів (ціну і обсяг реалізації). Крім грошових питань можуть виникнути питання організаційні. Скажімо, є багато нескладних, але займають багато часу, справ - їх можна доручити працівнику, найнятому на кілька годин в день. Тоді у витратах з'явиться його зарплата, але у вас будуть розв'язані руки.

Економічні розрахунки повинні бути жорстко ув'язані з фактором часу. Це особливо важливо в спілкуванні з кредитором, адже він хоче не тільки знати, скільки і на який термін ви просите в борг, але й розуміти, що означений термін дозволить обернутися ... "Пиріжкова" проект, узятий нами як приклад, не виняток - припустимо, замість банку кредитором стане ваш знайомий, згідний позичити гроші на час, але і йому буде вкрай цікаво придбати впевненість, що він не втратить одночасно і гроші, і друга.

Маленька, але надзвичайно важлива деталь: закладайте в план витрат додаткові 10-15% на непередбачені випадки. Якщо обійдетеся без них, буде невеликий надлишок готівки; набагато гірше, коли "вилазять" витрати, для яких у бюджеті немає резерву.

4. Що робити - не риторичне питання, але програма дій. Продумайте свій план по кроках: з ким і про що домовлятися, скільки і чого купувати, в якій послідовності і в кого, і так далі.

Тут важливо не тільки не втратити істотних елементів реалізації плану, але також продумати чітку послідовність кроків. Мабуть, найкраще поняття про етапи і ритмі знають будівельники - орендувати обладнання для монтажу даху і закуповувати матеріали для оздоблення приміщень на початку будівництва недоречно. Стосовно до затії з пиріжками - не варто шукати гроші на покупку потужного устаткування, необхідного для розширення бізнесу, на стадії, коли ви тільки почали щось пекти.

Наостанок хочеться додати наступне - якщо ви складаєте бізнес-план вперше - зверніться до досвіду ваших колег, напевно багато хто з них вже стикалися з проблемами, які стоять перед вами зараз.

Варто ознайомитися із зразками готових бізнес-планів, вже кимось написаних і, може бути, релізованних.

Якщо у вас немає ні спеціальної освіти, ні можливості найняти фахівця для складання бізнес-плану, спробуйте скористатися технічними засобами - програма для складання бізнес-плану обійдеться значно дешевше, ніж спеціально навчений цьому працівник.

Якщо ж кошти не дозволяють вам купити софт для складання бізнес-плану, на нашому сайті ви можете абсолютно безкоштовно скористатися онлайн-сервісом "Ластівка - ситуаційний аналіз", який допоможе вам визначити ступінь затребуваності вашої ідеї і підкаже шляхи її реалізації. Щоб отримати доступ до сервісу, зареєструйтеся в співтоваристві "Бізнес-журналу".

Ось, власне, і все.

Особливість будь-якого бізнес-плану в його зовнішній простоті. Відповіді на три питання: що я хочу, як це зробити, що для цього потрібно - тільки й усього. Однак, жоден бізнесмен, лише одного разу спробувавши скласти бізнес-план, не скаже вам, що це просто. Адже план зав'язаний на реальне життя, повну складнощів, часом непередбачуваних. Але саме він систематизує життя, впорядковує її.

Дивіться також


21 мая 2022 года

Шолом 3 в одному - для трьох різних видів спорту

Французький шолом для різних видів спорту під назвою

Сферіфікація - новий тренд кулінарних шоу в жанрі «Модерністська кухня»

Що таке «модерністська кухня»? Та це приблизно те ж

«Креативна» реклама комп'ютерної гри: квазі-каннибальская «м'ясна лавка»

Всього один день була відкрита в

Можливо Вас зацікавить

Сайт знайомств для хворих на рак

Численні дейтінговие інтернет - стартапи відрізняє оригінальна (або дивна) концепція і проста технологія - для пошуку партнера використовується

View

Маркетинг - філософія управління

В основі терміну «маркетинг» лежить слово «market», що означає «ринок».Тому часто під маркетингом розуміють філософію управління, господарювання в умовах ринку,

View

Бізнес на охорону галявин від гусей

або Гусяча поліція Ідея цього бізнесу лежить за гранню логіки, у сфері абсурду. Виникла вона випадково - коли інструктор

View

Фанфики отримали право на існування

Чи знаєте ви про таке явище, як фанфик? Таким дивним словом (від англ. Fan «шанувальник» і fiction

View

Алфавіт в основі бізнесу

Коли Джера Діл навчала свою 15-місячну доньку абетці, показуючи їй букви скрізь, де тільки можна було їх знайти, тоді вона

View

Йога на колесах

Бізнес на колесах, завдяки своїм незаперечним перевагам - мобільності та низької витратності, став досить популярним форматом

View

Виробництво похідного душа

Похідний душ, який уміщається в кишені - ідеальне рішення для любителів фестивалів, зльотів, любителів наметового туризму і походів.А

View

Сервіс визначить депресію по смартфону

Новий американський софт-сервіс (та аналітична комп'ютерна програма!) Під назвою Ginger.io придумав ще один новий спосіб - як дистанційно

View