Нові слова

Ви знаєте, що вся сила в словах? «Як Ви човен назвете, так вона і попливе». Але що робити, якщо слова, які є, нам не підходять? Винаходьте нові! Це не так складно і не так фантастично, як здається.

А. вчені,

Б. письменники і

В. журналісти

постійно займаються тим, що вводять в ужиток нашої повсякденної мови десятки нових слів. Цим же займаються, до речі, і діти, тільки їх ніхто не слухає - крім мам.

До речі, для припливу творчих сил перечитайте «Від двох до п'яти» Чуковського, і Вам вже можна буде нічого іншого по цій темі не читати!

Ось наприклад, слова, які придумав для російської мови Михайло Ломоносов: маятник, насос, тяжіння, сузір'я, рудник, креслення...

Гоголь придумав слово «недбалість». До нього такого слова в українській мові взагалі не було.


Достоєвській - слово «знітитися».

Ігор Северянин придумав слово «бездара», щоправда, у його варіанті, з наголосом на останній склад.

Ленін придумав дієслово «порушувати». Потім дієслово забули. А в 2000-е роки повернули в модний побут...

Набоков придумав американцям слово «вульгарність», просто перенісши його з російської мови на американський ґрунт. Американці (сміявся Набоков) не розуміли до нього, що таке «вульгарність», вони... так жили. Тепер, завдяки Набокову, у них є можливість вибору: жити пішло або якось інакше!

Ось на що здатні прості слова!

Не вистачає якогось потрібного Вам слова в російській мові? А чому не вистачає? Може, тому що немає такого предмета? А Ви візьміть це слово звідти, де воно вже є.

Перекидання через державний кордон запозиченої лексики - самий звичайний процес. Це - банальний імпорт, плинність. Не бійтеся робити те, чим зайняті мільйони людей.

  • копірайтер,
  • фрілансер,
  • маклер,
  • мерчендайзер,
  • бутлегер...

«Але «панталони», «фрак», «жилет» - усіх цих слів російською немає!»

Так скаржився Пушкін в самому початку позаминулого століття. А тепер ці слова є! Та спробуй ще кому-небудь доведи, що ці слова не росіяни, а запозичені колись давно, разом з модою, з Франції.

Коли Ви займаєтеся чимось новим, не бійтеся створювати нові слова. А головне, зрозумійте невідкладну необхідність цього заняття! Запозичує відсутні Вам слова з інших мов, міняйте значення (старі - на вигадані Вами), запозичує з фондів свого власного мови - витягайте застарілі і забуті слова на світ божий.

Але тільки робіть це завжди грамотно! Поважайте рідну мову, і тільки тоді він відплатить Вам тим же!

Не уподібнюйтеся горе-журналісту з романів Ільфа і Петрова, який писав статті і нариси, абсолютно не знаючи російської мови. Над цим журналістом потішалася редакція, спеціально чекаючи його всім натовпом в дверях зі свіжим номером газети в руках і, засинаючи бідолаху питаннями...

Ось Ви пишете: «Хвилі билися об берег домкратом» А це як? А Ви знаєте, що таке домкрат? А хочете, ми Вам прочитаємо в енциклопедії?

Ось Ви пишете «Графиня увійшла в бальну залу в розкішному пеньюарі» А Ви знаєте, що пеньюар - це нічна сорочка у жінок, на зразок нашої піжами. Скажіть, Ви ходите по гостям в піжамі, ну зізнайтеся?... Загалом, не будьте таким любителем словесності, яким був цей журналіст...

Ось цілком нормальний приклад словотворчості.

Ще п'ять років тому мало хто знав слово АВАТАРА. Ну кому з широкої публіки потрібно було знати, що в індуїзмі аватарою називають земне втілення бога, який вирішив прожити одну зі своїх життів на землі в образі людини або звіра?

Трохи переосмысленное, тепер це слово відомо всім. У кожного з нас - по сотні аватар, як у якого-небудь бога Вішну. Ось ми і відчуваємо себе тепер «трошки богами», чи не так? Хоч у віртуальній реальності...

Коли ми пишемо дисертацію, ми завжди винаходимо кілька своїх робочих термінів (або хоча б один). Вони можуть бути кострубатими і спірними, одноразовими, над ними може справедливо морщити ніс вчена рада... але головне: без выдумывания свого терміну, навіть своєї системи термінів, ми жодну наукову роботу не напишемо ніколи!

Усвідомивши це, тепер беріться за будь-яку роботу! Пам'ятайте, що виготовлення свого словника, своєї мови - це створення собі чистого поля, абсолютної свободи дій. «Це - моє слово (говорите). І воно означає те, що я сказав».

Чому це так важливо - розмежуватися з парадигмою старого, вже наявного словника?

А Ви пробували почувати себе вільно і комфортно на кухні, де ІНША господиня поставила всі баночки так, як зручно саме їй? А Ви пробували знайти в чужому домі молоток?

Справа в тому, що старий мова має свою інерцію, і не може не впливати на Ваші вчинки. Німецький філософ Ганс Гадамер прямо сказав про це:

«Мислення завжди рухається в колії, прокладеній мовою».

Наш академік Щерба, лінгвіст, продовжуючи думку німецького філософа, говорить те ж саме:

«Мова наша часто допомагає нам не думати; Мало того, він часто тиранічно заважає нам думати, бо непомітно підсовує нам ... загальні трафаретні судження»

А ще до цих висловлювань, великий поет Шіллер написав дуже коротенький вірш під назвою «Дилетант». Ось воно:

«Якщо вдався віршик мовою витонченому,

Мыслящем, один, за тебе,

Мнишь, що ти теж - поет?»

Сенс всіх цих висловлювань полягає в тому, що мова - це величезний потяг, що біжить по рейках. Хочете, щоб він Вас довіз - він довезе, але не туди, куди Вам треба, а туди... куди прокладені рейки і куди кимось складений маршрут.

Якщо ж Вас (на відміну від задоволеного цим шиллеровского дилетанта) така перспектива нервує - сідайте в автомобіль, велосипед, беріть в руки карту (словники :)) і вирушайте туди, куди хочеться саме Вам.

Слова завжди обслуговують існуючий порядок речей і існуючу картину світу. Щоб зламати її, вийти за її межі, потрібно набрати в штат зовсім нові слова.

Хіба в момент «зміни влади» Ви можете покладатися на вірність слуг попереднього господаря? Хіба ці слова будуть служити Вам, якщо Ви збираєтеся ламати картину світу, з якою вони пов'язані васальними відносинами?

Фізики придумують нові слова кожен день - тому що вони мало не щодня відкривають нові частинки - на те вони і фізики.

А скільки нових слів у своєму житті придумали Ви? І, головне, чи допомогли вони Вам у творчому вирішенні поставлених перед Вами завдань?

Якщо ні, то саме час потренуватися.

Придумувати нові слова для власної потреби і користі - це все одно, що захопити стратегічний вузол: пошту, телефон і телеграф. Тільки цей «вузол» буде ПОСТРАТЕГИЧЕСКЕЕ...

Проте ж, придумувати нові слова зовсім не означає придумувати виключно НЕОЛОГІЗМИ, тобто ті слова, яких до Вас у вашій мові ще не було. Нові слова - це іноді просто - нові слова, в сенсі, раніше Вами невикористані. Сенс цієї технології можна коротко описати одним словом: ПЕРЕНАЗЫВАЙТЕ!

Нові слова (в сенсі «інші», а не «винайдені заново»), послужать Вам і Вашому бізнесу відмінну службу. Ясно тільки, що вони повинні бути позитивними і трохи приукрашивающими дійсність. Трохи, а не багато. Тому що у Вас має бути почуття міри і смаку. Соромно називати прогорающую, убогу всередині і зовні перукарню на два крісла «Міс Всесвіт».

Отже: давайте «говорять» імена і найменування вашому бізнесу, товару, продукту. З новою назвою змінюється і асоціативний ряд, і підхід. Ваш підхід. Бо нове ім'я, по-хорошому, зобов'язує в першу чергу самого бізнесмена - підтягнутися до придуманого рівня, «відповідати», мобілізуватися.

Якщо у вас є в активі районна газетка на чотирьох смугах, переназовите її, використовуючи більш соковиті епітети, наприклад, в «медіахолдинг». У «медіахолдингу» і його господарів вже зовсім інше життя, інші цілі і завдання, а головне, інші обов'язки по відношенню до своєї професії, і до своїх зв'язків з громадськістю і по відношенню до своїх читачів.

Іноді таке перейменування (приватний випадок рефреймингу) дозволяє бізнесменові і його команді здобути крила, на яких вони зможуть піднятися високо і полетіти... далече.

Дивіться також


18 сентября 2019 года

Можливо Вас зацікавить

Еко-похорон: тіло перетворюється на компост

Еко-ритуальні послуги або еко-похорон ... зараз це новітній і самий, мабуть, модний тренд в країнах золотого мільярда. Якась компанія з

View

Оригінальні ідеї бізнесу: Рециклінг старих секс-іграшок

Тренд реставрації або рециклінгу старих товарів у нові продукти сьогодні є одним з найдохідніших і популярних напрямків экобизнеса. Заповзятливі «зелені» підприємці

View

Шкільні приятелі створили сайт оренди

Друзі по коледжу, втомившись від паперової тяганини при оформленні договорів оренди, створили свій сайт RentalSpaceNetwork.com, який модернізує угоди між власниками та

View

Віртуальні примірочні можуть стати реальними

Для багатьох людей шопінг - це найкращий і відносно нешкідливий спосіб зняти стрес. Однак для деяких

View

Історія успіху: зліпки на пам'ять

Час вагітності обмежена, і на жаль по її закінченню у мам не залишається нічого на пам'ять. А іноді хочеться згадати якими

View

Креативні рекламні кампанії сатехніков і водопровідників з Roto-Rooter

Американська компанія Roto-Rooter виробляє сантехніку (унітази, раковини) і труби. А ще вона надає послуги з монтажу і ремонту, тобто, тримає штат

View

Пікнік з повітряними кулями

Паризький ресторан Pink Flamingo Pizza пропонує свої клієнтам нову оригінальну послугу - доставку піци до місця пікніка з рожевим повітряною

View

Аналептік покращує продуктивність на роботі

Здоров'я і продуктивність працівників - запорука успіху будь-якого підприємства. Аналептік - це незвичайний проект французького дизайнера Марі

View