Нові слова

Ви знаєте, що вся сила в словах? «Як Ви човен назвете, так вона і попливе». Але що робити, якщо слова, які є, нам не підходять? Винаходьте нові! Це не так складно і не так фантастично, як здається.

А. вчені,

Б. письменники і

В. журналісти

постійно займаються тим, що вводять в ужиток нашої повсякденної мови десятки нових слів. Цим же займаються, до речі, і діти, тільки їх ніхто не слухає - крім мам.

До речі, для припливу творчих сил перечитайте «Від двох до п'яти» Чуковського, і Вам вже можна буде нічого іншого по цій темі не читати!

Ось наприклад, слова, які придумав для російської мови Михайло Ломоносов: маятник, насос, тяжіння, сузір'я, рудник, креслення...

Гоголь придумав слово «недбалість». До нього такого слова в українській мові взагалі не було.


Достоєвській - слово «знітитися».

Ігор Северянин придумав слово «бездара», щоправда, у його варіанті, з наголосом на останній склад.

Ленін придумав дієслово «порушувати». Потім дієслово забули. А в 2000-е роки повернули в модний побут...

Набоков придумав американцям слово «вульгарність», просто перенісши його з російської мови на американський ґрунт. Американці (сміявся Набоков) не розуміли до нього, що таке «вульгарність», вони... так жили. Тепер, завдяки Набокову, у них є можливість вибору: жити пішло або якось інакше!

Ось на що здатні прості слова!

Не вистачає якогось потрібного Вам слова в російській мові? А чому не вистачає? Може, тому що немає такого предмета? А Ви візьміть це слово звідти, де воно вже є.

Перекидання через державний кордон запозиченої лексики - самий звичайний процес. Це - банальний імпорт, плинність. Не бійтеся робити те, чим зайняті мільйони людей.

  • копірайтер,
  • фрілансер,
  • маклер,
  • мерчендайзер,
  • бутлегер...

«Але «панталони», «фрак», «жилет» - усіх цих слів російською немає!»

Так скаржився Пушкін в самому початку позаминулого століття. А тепер ці слова є! Та спробуй ще кому-небудь доведи, що ці слова не росіяни, а запозичені колись давно, разом з модою, з Франції.

Коли Ви займаєтеся чимось новим, не бійтеся створювати нові слова. А головне, зрозумійте невідкладну необхідність цього заняття! Запозичує відсутні Вам слова з інших мов, міняйте значення (старі - на вигадані Вами), запозичує з фондів свого власного мови - витягайте застарілі і забуті слова на світ божий.

Але тільки робіть це завжди грамотно! Поважайте рідну мову, і тільки тоді він відплатить Вам тим же!

Не уподібнюйтеся горе-журналісту з романів Ільфа і Петрова, який писав статті і нариси, абсолютно не знаючи російської мови. Над цим журналістом потішалася редакція, спеціально чекаючи його всім натовпом в дверях зі свіжим номером газети в руках і, засинаючи бідолаху питаннями...

Ось Ви пишете: «Хвилі билися об берег домкратом» А це як? А Ви знаєте, що таке домкрат? А хочете, ми Вам прочитаємо в енциклопедії?

Ось Ви пишете «Графиня увійшла в бальну залу в розкішному пеньюарі» А Ви знаєте, що пеньюар - це нічна сорочка у жінок, на зразок нашої піжами. Скажіть, Ви ходите по гостям в піжамі, ну зізнайтеся?... Загалом, не будьте таким любителем словесності, яким був цей журналіст...

Ось цілком нормальний приклад словотворчості.

Ще п'ять років тому мало хто знав слово АВАТАРА. Ну кому з широкої публіки потрібно було знати, що в індуїзмі аватарою називають земне втілення бога, який вирішив прожити одну зі своїх життів на землі в образі людини або звіра?

Трохи переосмысленное, тепер це слово відомо всім. У кожного з нас - по сотні аватар, як у якого-небудь бога Вішну. Ось ми і відчуваємо себе тепер «трошки богами», чи не так? Хоч у віртуальній реальності...

Коли ми пишемо дисертацію, ми завжди винаходимо кілька своїх робочих термінів (або хоча б один). Вони можуть бути кострубатими і спірними, одноразовими, над ними може справедливо морщити ніс вчена рада... але головне: без выдумывания свого терміну, навіть своєї системи термінів, ми жодну наукову роботу не напишемо ніколи!

Усвідомивши це, тепер беріться за будь-яку роботу! Пам'ятайте, що виготовлення свого словника, своєї мови - це створення собі чистого поля, абсолютної свободи дій. «Це - моє слово (говорите). І воно означає те, що я сказав».

Чому це так важливо - розмежуватися з парадигмою старого, вже наявного словника?

А Ви пробували почувати себе вільно і комфортно на кухні, де ІНША господиня поставила всі баночки так, як зручно саме їй? А Ви пробували знайти в чужому домі молоток?

Справа в тому, що старий мова має свою інерцію, і не може не впливати на Ваші вчинки. Німецький філософ Ганс Гадамер прямо сказав про це:

«Мислення завжди рухається в колії, прокладеній мовою».

Наш академік Щерба, лінгвіст, продовжуючи думку німецького філософа, говорить те ж саме:

«Мова наша часто допомагає нам не думати; Мало того, він часто тиранічно заважає нам думати, бо непомітно підсовує нам ... загальні трафаретні судження»

А ще до цих висловлювань, великий поет Шіллер написав дуже коротенький вірш під назвою «Дилетант». Ось воно:

«Якщо вдався віршик мовою витонченому,

Мыслящем, один, за тебе,

Мнишь, що ти теж - поет?»

Сенс всіх цих висловлювань полягає в тому, що мова - це величезний потяг, що біжить по рейках. Хочете, щоб він Вас довіз - він довезе, але не туди, куди Вам треба, а туди... куди прокладені рейки і куди кимось складений маршрут.

Якщо ж Вас (на відміну від задоволеного цим шиллеровского дилетанта) така перспектива нервує - сідайте в автомобіль, велосипед, беріть в руки карту (словники :)) і вирушайте туди, куди хочеться саме Вам.

Слова завжди обслуговують існуючий порядок речей і існуючу картину світу. Щоб зламати її, вийти за її межі, потрібно набрати в штат зовсім нові слова.

Хіба в момент «зміни влади» Ви можете покладатися на вірність слуг попереднього господаря? Хіба ці слова будуть служити Вам, якщо Ви збираєтеся ламати картину світу, з якою вони пов'язані васальними відносинами?

Фізики придумують нові слова кожен день - тому що вони мало не щодня відкривають нові частинки - на те вони і фізики.

А скільки нових слів у своєму житті придумали Ви? І, головне, чи допомогли вони Вам у творчому вирішенні поставлених перед Вами завдань?

Якщо ні, то саме час потренуватися.

Придумувати нові слова для власної потреби і користі - це все одно, що захопити стратегічний вузол: пошту, телефон і телеграф. Тільки цей «вузол» буде ПОСТРАТЕГИЧЕСКЕЕ...

Проте ж, придумувати нові слова зовсім не означає придумувати виключно НЕОЛОГІЗМИ, тобто ті слова, яких до Вас у вашій мові ще не було. Нові слова - це іноді просто - нові слова, в сенсі, раніше Вами невикористані. Сенс цієї технології можна коротко описати одним словом: ПЕРЕНАЗЫВАЙТЕ!

Нові слова (в сенсі «інші», а не «винайдені заново»), послужать Вам і Вашому бізнесу відмінну службу. Ясно тільки, що вони повинні бути позитивними і трохи приукрашивающими дійсність. Трохи, а не багато. Тому що у Вас має бути почуття міри і смаку. Соромно називати прогорающую, убогу всередині і зовні перукарню на два крісла «Міс Всесвіт».

Отже: давайте «говорять» імена і найменування вашому бізнесу, товару, продукту. З новою назвою змінюється і асоціативний ряд, і підхід. Ваш підхід. Бо нове ім'я, по-хорошому, зобов'язує в першу чергу самого бізнесмена - підтягнутися до придуманого рівня, «відповідати», мобілізуватися.

Якщо у вас є в активі районна газетка на чотирьох смугах, переназовите її, використовуючи більш соковиті епітети, наприклад, в «медіахолдинг». У «медіахолдингу» і його господарів вже зовсім інше життя, інші цілі і завдання, а головне, інші обов'язки по відношенню до своєї професії, і до своїх зв'язків з громадськістю і по відношенню до своїх читачів.

Іноді таке перейменування (приватний випадок рефреймингу) дозволяє бізнесменові і його команді здобути крила, на яких вони зможуть піднятися високо і полетіти... далече.

Дивіться також


27 января 2020 года

Можливо Вас зацікавить

Інтерв'ю з Брайаном Уільямсоном

Ще один приклад того, як особиста потреба в товарі, який просто відсутній поки що в природі,

View

Взуття топлес для літніх

Ще один футурологічний концепт в категорії \"товари для літніх\" - чесно заслужив свою нагороду переможець конкурсу дизайнерів \"red dot award\"

View

Пивзавод у вантажівці

Для невеликих приватних пивоварень розлив пива в пляшки - це дорога процедура, що вимагає додаткових капвкладень

View

Бізнес ідея: дитячі свята в стилі голлівудських вечірок

Pop Star Parties - англійська івент- компанія, яка спеціалізується на проведенні дитячих днів народжень в стилі Голлівудських вечірок. Захід проходить з усіма

View

Оригінальна ідея бізнесу на колеса: Банька по виклику

Ще одна оригінальна мобільна ідея для невеликого міста - пересувна лазня, яку спорудив підприємець з Барнаула Ігор Чупин з автомобіля ГАЗ-66.

View

Дизайнерський диван з собачою будкою 2 в 1

Корейський дизайнер по імені Seungji Mun спеціально для фірми-виробника під назвою \"mPup\" розробив перший у світі дизайнерський концептуальний диван з

View

Їстівна ручка

Багато людей сміливо зможуть віднести себе до тих, хто в школі гриз кінчик або ковпачок ручки, відповідаючи на запитання вчителя або

View

Про трейдерах

Хто такі трейдери?- Так називають людей, які працюють з цінними паперами для отримання прибутку.У фінансовому світі, що досягли успіху

View